Psychoterapia bez makijażu Tomasz Witkowski

Od 16 kwietnia 2018 w księgarniach – PSYCHOTERAPIA BEZ MAKIJAŻU. Rozmowy o terapeutycznych niepowodzeniach, najnowsza książka Tomasza Witkowskiego.

W jakim stopniu psychoterapia może zmienić życie człowieka? Jaki los czeka pacjentów, których psychoterapia nie powiodła się? Na te i inne pytania odpowiada Psychoterapia bez makijażu. Składa się z 14 wywiadów, ułożonych według jednego schematu: historia pacjenta (zawsze głęboko poruszająca a często ocierająca się o dramat) i wywiad ze specjalistą komentującym dany przypadek.

To pierwsza na rynku książka ukazująca smutny obraz negatywnych konsekwencji psychoterapii, ginący w powodzi radosnych haseł marketingowych. Odsłania problem bezradności i niemożności uzyskania zadośćuczynienia przez skrzywdzonych w wyniku psychoterapii. Uniwersalizm tej pozycji polega na tym, że autor nie ulega jednej wizji świata a docieka prawidłowości, które rządzą niełatwym, bo opierającym się na ludzkiej psychice i emocjach, rynkiem usług psychoterapeutycznych. Jest to książka dla każdego kogo porusza los drugiego człowieka a jej lektura nikogo nie pozostawi obojętnym.

Recenzje
Bartosz Panek
Polskie Radio 2, Laureat Prix Italia w 2014 r.

Tomasz Witkowski udowadnia po raz kolejny, że zdrowy rozsądek jest największym skarbem człowieka, a wiedza wciąż stanowi pewną lokatę.

Konrad Szołajski
reżyser i scenarzysta

Wstrząsające opowieści o złowrogiej rzeczywistości, której na co dzień nie mamy możliwości zobaczyć. Non-fiction, choć chciałoby się wierzyć, że to tylko literacka fikcja.

Tomasz Stawiszyński
filozof, eseista, autor książki Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii

Psychoterapia jest działalnością wyjętą w Polsce spod prawnych regulacji i społecznej kontroli. Na szczęście jest Tomasz Witkowski. W tej książce znowu tropi terapeutyczne nadużycia.

Oddaje głos zarówno ich ofiarom, jak i wybitnym psychoterapeutom, z którymi krytycznie omawia każdy przypadek. Ktokolwiek chce uczciwie uprawiać psychoterapię – albo się jej poddać – musi skonfrontować się z tym, co na kartach tej książki opisano.

Rozwiń
Anna Szulc
dziennikarka społeczna „Newsweeka”,laureatka Grand Press w kategorii reportażu

Czy psychoterapia rzeczywiście stanowi remedium na współczesne problemy człowieka? Czy może, jak podnosi w swojej książce Tomasz Witkowski, potrafi być pozbawionym logiki i odpowiedniej wiedzy narzędziem do krzywdzenia i tak już skrzywdzonych ludzi?

Publikacja Witkowskiego w przejmujący sposób ukazuje rozdźwięk pomiędzy medialno-marketingowym optymistycznym wizerunkiem psychoterapii a rzeczywistością, w której ludzkie odpady są pozostawione samym sobie. To zapis bezsilnego krzyku ludzi słabych i poranionych za przyzwoleniem większości. Must read nie tylko dla tych, którzy mają cokolwiek wspólnego z psychoterapią.

Rozwiń
Robert Wichrowski
reżyser, wykładowca, doktorr sztuki filmowej

Witkowski otwiera przed czytelnikami mroczne tajemnice szczelnie zamkniętego środowiska psychoterapeutów. Stawia tezy, dając jednocześnie szansę na własną interpretację ciemnej strony psychoterapii. To lektura nie tylko dla „wtajemniczonych“, ale też doskonały przewodnik dla literatów i filmowców. Kontrowersyjne i mocne.