Inteligencja makiaweliczna Tomasz Witkowski

Fascynująca historia oszustw, kłamstw i manipulacji w rozwoju gatunku ludzkiego.

Ewolucja człowieka a w szczególności jego umysłu jest jedną z największych zagadek natury. Koncepcja inteligencji makiawelicznej, która stanowi kanwę książki wyjaśnia w jaki sposób złożoność życia społecznego doprowadziła do powstania tak złożonego mózgu jakim obecnie dysponujemy. Autor wyjaśnia pochodzenie inteligencji społecznej i politycznej. Pokazuje w jaki sposób teoria umysłu, czyli umiejętność przewidywania motywów działania innych osobników stymulowała rozwój naszej inteligencji, w jaki sposób wykształcała się w nas umiejętność obrony przedmakiawelicznymi zakusami innych. Książka godna polecenia wszystkim, którzy poszukują głębszego zrozumienia naszego zachowania.

Recenzje
Ewa Bilska
oprac. „Niebieska Linia”

Czytelnicy takich książek Tomasza Witkowskiego jak „Psychomanipulacje” czy „Psychologia kłamstwa” z pewnością sięgną po kolejną pasjonującą lekturę tego autora.

Czy można o inteligencji opowiedzieć w ciekawy sposób, tak, by nie wpaść w pułapkę hermetycznego podręcznika naukowego lub popularnego poradnika dla wszystkich? Książka Witkowskiego świadczy o tym, że jest to możliwe. Jak twierdzi autor – jest ona relacją z wyprawy w poszukiwaniu odpowiedzi na jedno z najważniejszych dla człowieka pytań – pytania o odrębność rodzaju ludzkiego.
Dzięki tej interesującej lekturze będziemy mieli okazję zapoznać się z refleksjami na temat natury człowieka wielkich filozofów, psychologów, antropologów i pisarzy światowych, będziemy mogli sprawdzić, czy dobrze rozumiemy takie pojęcia, jak inteligencja emocjonalna, społeczna, akademicka czy w końcu inteligencja makiaweliczna, będziemy mogli również odpowiedzieć sobie na pytanie: czym my, LUDZIE, tak naprawdę różnimy się od zwierząt i czy zasłużyliśmy na miano „istot wyższych”? Choć zbliżają się wakacje i zwykło się sądzić, że jest to czas lektur łatwych i przyjemnych, to być może wbrew przyzwyczajeniom, zamiast kryminału warto zabrać na górską wyprawę książkę z treścią, aby zajrzeć do niej, przeczytać fragment, podumać … Bo tej książki nie można po prostu przeczytać – ją trzeba smakować.

Rozwiń
Krzysztof Szymborski
Profesor

Największą zagadką przed jaką stoi człowiek jest on sam. Skąd pochodzimy? Czy różnimy się zasadniczo od innych zwierząt? Czy postępowaniem naszym rządzi rozum czy instynkty? Jaka jest relacja pomiędzy umysłem a mózgiem?

To tylko niektóre z pytań, na które nauka poszukuje odpowiedzi. Dlatego sądzę, że „Inteligencja Makiaweliczna” Tomasza Witkowskiego, która włącza się w ten nurt poszukiwań, znajdzie wielu czytelników. Ludzką naturą zainteresowani są dziś już nie tylko psychologowie; w jej badania i wielką, nie wolną od swarów, debatę na jej temat angażują się także biolodzy, neurolodzy, socjologowie, prymatolodzy, nie mówiąc o ekonomistach i politologach.

W skrajnych wersjach, koncepcje ludzkiej natury przyjmują, z jednej strony, postać biologicznego determinizmu, w myśl którego jesteśmy tylko skomplikowanymi automatami zaprogramowanymi do reprodukcji, z drugiej zaś marzycielskiego humanizmu, którego wyznawcy głoszą, że umysł ludzki jest wolny od biologicznych uwarunkowań.

Oba przeciwne obozy zgodne są jednak co do tego, że zagadka człowieczeństwa tkwi w ludzkim mózgu. Tomasz Witkowski, który jest psychologiem, w sporze tym stara się zająć pozycję rozjemcy, próbującego doprowadzić uczestników sporu do pojednania. By dowiedzieć się w jakiej mierze mu się to udaje trzeba przeczytać jego książkę.

Rozwiń