Przepływ Mihaly Csikszentmihalyi

To książka o psychologii szczęścia. Jej autor odebrał temat szczęścia filozofom, którzy traktowali je jako przedmiot niekończących się i niekonkluzywnych rozważań i refleksji. Csikszentmihalyi przeprowadził ogromną ilość badań empirycznych, które pokazują czym szczęście jest, jak żyć aby zapewnić go sobie w życiu jak najwięcej. Przy okazji odkrył paradoksy.  Oto bowiem okazuje się, że sytuacją sprzyjającą odnalezieniu szczęścia jest… praca! Pokazuje jak zdobyć satysfakcję z pracy, z nauki a także w tak zwanym czasie wolnym. Pokazuje także ograniczenia i przeszkody w jej doświadczaniu. To książka dla wszystkich, po prostu uczy jak pełniej żyć. Powinna jednak być lekturą obowiązkową dla menedżerów, bo dzięki niej zdobędą wiedzę na tematmotywacji ludzi do pracy. Również rodzice powinni po nią sięgnąć aby zrozumieć czym jest motywacja wewnętrznai jak podtrzymać ją u swoich dzieci. Książka jest także nieocenionym źródłem wiedzy dla trenerów prowadzących szkolenia poświęcone motywacji.

Recenzje
Jacek Santorski

Musimy zbadać na nowo biblijną zapowiedź „W pocie czoła pracować będziesz”. Przecież pot zalewa ci oczy także, gdy uprawiasz sporty, wspinasz się, tańczysz, gdy się kochasz. Praca z sercem daje poczucie lekkości.

Jeśli pojawia się wysiłek – czujemy jak jest sensownym, doświadczamy „przepływu”, „uskrzydlenia”. To dar, który naprawdę warto odkryć i kultywować. Warto odkryć urok codzienności i radość realizacji biznesowych celów, współpracy z ludźmi i dla ludzi. Ta książka pomoże ci odkryć takie unikalne i powszechnie znane doświadczenia.

Rozwiń
Tomasz Witkowski

Naukowcy rzadko stawiają proste pytania. Mihaly Csikszentmihalyi miał odwagę postawić odurzające w swej prostocie pytanie empiryczne: „Co sprawia, że ludzie są bardziej szczęśliwi?” Odpowiedzią na nie jest koncepcja przepływu – wynik przeszło ćwierć wieku trwającej pracy badawczej.

Dzisiaj, kiedy psychologia jest dominowana przez trendy i krzykliwe mody o różnej, często dość wątpliwej reputacji, koncepcja przepływu pokazuje prostą ścieżkę wzbogacania własnego życia, przemiany od znużenia do poczucia szczęścia i satysfakcji. Warto przyjrzeć się, jakie rady daje tym, którzy szukają satysfakcji i szczęścia w codzienności. Zachęcając do lektury książki, nie zawaham się postawić tezy, że Csikszentmihalyi w sposób empiryczny rozwiązał odwieczny filozoficzny problem szczęścia człowieka.

Rozwiń
New York Times Book Review

PRZEPŁYW jest bardzo ważną książką… nic nie osiąga się poprzez bezmyślne korzystanie z życia, ale poprzez rozmyślne stawianie czoła wyzwaniom…

Library Journal

Intrygująca książka dotycząca odwiecznego problemu poszukiwania szczęścia.

Chicago Sun-Times

PRZEPŁYW pojawił się w doskonałym momencie. Przypomina nam, że najlepszą metodą, abyśmy poczuli się i funkcjonowali lepiej jest spojrzenie wewnątrz siebie. Ta książka to inspirująca, wartościowa lektura.

Jerome Singer

Obecnie rzadko można natrafić na książkę, w której psychologia, filozofia i humanizm łączą się razem, w sposób tak doskonały. Pan Csikszentmihalyi stworzył dzieło, które stara się udzielić odpowiedzi na pytanie czym jest szczęście, w sposób subtelny, jednocześnie przystępny… oraz bardzo prowokujący.

The New York Times Magazine

Mihaly Csikszentmihalyi to człowiek, którego obsesją jest szczęście.

Newsweek

PRZEPŁYW jest książką dającą zupełnie nowe spojrzenie na to, co motywuje ludzi.

Mirabella

Recepta na odnalezienie szczęścia w naszym obojętnym świecie.