Zakazana Psychologia, tom 1 – recenzje

Czy przekonują cię najnowsze doniesienia o sile umysłu, hipnozie, stopniowej utracie pamięci albo groźnych skutkach gier komputerowych? A może kusi cię wydanie pieniędzy na jedną z nowych terapii, bo nawet jeśli nie pomoże, to przecież nie zaszkodzi? Przeczytaj tę książkę, a może zmienisz zdanie.

Prof. Susan Blackomore, autorka „Maszyny memowej”

 

Psychologia, nauka o umyśle człowieka, nie ustaje w zmaganiach pozbycia się swoich nienaukowych atrybutów. W tej wciągającej i pouczającej książce Tomasz Witkowski odważnie wkracza w „ciemne obszary” psychologii, obecne zarówno w świątyni nauki, jak i w zaciszach prywatnych gabinetów terapeutycznych. W ten sposób ujawnia ukryte obszary współczesnej psychologii, które same wymagają leczenia. To dlatego książka Witkowskiego jest pomocnym i niezbędnym drogowskazem w podróży ku kształtowaniu naukowej psychologii w XXI wieku.

Prof. Scott O. Lilienfeld, autor „50 wielkich mitów psychologii popularnej”

 

Witkowski nie jest dzieckiem z baśni, którego okrzyk: „Król jest nagi”, można zignorować, ośmieszyć czy uznać za wybryk jakiegoś niesfornego malca. Jest on adwersarzem bardzo niebezpiecznym, doskonale znającym „od wewnątrz” mechanikę szalbierstwa uprawianego w imię nauki i rozumu. A tego już się nie da zignorować. Dlatego wróżę mu wiele ciekawych przygód na wybranej przez niego drodze „wojownika o prawdę” – i głęboko wierzę, że nie będzie nią kroczył samotnie, gdyż wśród samych psychologów jest bardzo dużo uczciwych ludzi i doskonałych naukowców.

Z recenzji dr. Romana Zawadzkiego
Nowe książki, „Czyszczenie stajni Augiasza”

W „Zakazanej psychologii” autor przekonująco i z zaangażowaniem obnaża szereg groźnych idei, ukrywających się pod maską naukowości. Czytelnicy, którym leży na sercu problem pseudonauki w psychologii będą tą książką zachwyceni, ale to obojętnym na te zagadnienia może ona dać najwięcej.

Prof. Elizabeth Loftus

Zdecydowanie polecam tę inspirującą i skłaniającą do myślenia książkę. To lektura obowiązkowa nie tylko dla każdego psychologa i studenta psychologii, ale również dla wszystkich tych, którzy rozważają udział w  psychoterapii. Ujmuje temat w szerokiej perspektywie, począwszy od wnikliwej analizy fundamentalnych problemów, które są plagą akademickich badań, a skończywszy na krytycznym spojrzeniu na psychoterapeutyczną dżunglę, gdzie pseudonauka kwitnie w mrowiu teorii i praktyk oferowanych klientom. Ta doskonała analiza z pewnością wyjdzie na dobre psychologii i ludziom.

Prof. James Alcock

Z Tomaszem Witkowskim można się zgadzać albo nie. Nie można jednak go ignorować. Tę książkę warto więc z całą pewnością dokładnie przeczytać! Enfant terrible polskich nauk społecznych poświęcił cały tom swoich rozważań nędznej kondycji psychologii.

Prof. Dariusz Doliński

To jest książka warta przeczytania przez wszystkich, którzy cenią sobie postawę sceptycyzmu i chcą rozwijać myślenie krytyczne, tak istotne przecież w natłoku przekazów, wiedzy i informacji bombardującej nasze umysły z niemal wszystkich stron. W książce przedstawia się szczegółową analizę nadużyć, nierzetelności i oszustw w obrębie niektórych dziedzin psychologii lub zbliżonych do niej obszarów. Nie jest to książka tylko dla psychologów, lecz dla szerokiego kręgu czytelników interesujących się postępami solidnie uzasadnianej wiedzy naukowej. Sceptycyzmu i krytycyzmu nigdy nie jest za wiele.

prof. Czesław S. Nosal

Opinie czytelników:

Moje odczucia oscylują gdzieś pomiędzy szokiem, zdziwieniem, fascynacją i zachwytem. Szok i zdziwienie, bo nie wiedziałem, że tak duża część psychologii i terapii jest oparta na tak wątłych podstawach. Fascynacja i zachwyt, bo książka jest napisana rewelacyjnie i z pasją.

 

„Zakazana…” to pasjonująca wycieczka po niechlubnych i wstydliwych rejonach współczesnej psychologii i psychoterapii. Autor przygląda się im z pozycji badacza, zadaje pytania o naukowe źródła współczesnych koncepcji. Niestety, w wielu przypadkach odkrywa wyłącznie pustkę…

 

Bardzo dobra książka. Otwiera oczy. Okazuje się, że nie zawsze można wierzyć profesorom z dyplomem… Nie zawsze można zaufać lekarzom, a ludzie którzy obiecują pomóc, często tak na prawdę nas krzywdzą. A wszystko to w pogoni za pieniędzmi i sławą.

 

Bardzo dobra książka. Otwiera oczy. Okazuje się, że nie zawsze można wierzyć profesorom z dyplomem… Nie zawsze można zaufać lekarzom, a ludzie którzy obiecują pomóc, często tak na prawdę nas krzywdzą. A wszystko to w pogoni za pieniędzmi i sławą.