Asylum i Zakazana psychologia

W czwartek 21 listopada 2019, o godz. 18:00 zapraszamy na spotkanie autorskie związane z trylogią Tomasza Witkowskiego Zakazana psychologia, a także na spotkanie z mieszkańcami Asylum.

Co łączy mieszkańców Asylum i książki Tomasza Witkowskiego?

Ano, to było tak… W tym roku powstało na Instagramie konto wydawnictwa, któregoś dnia po wpisaniu hasztagu #zakazanapsychologia okazało się, że ta oraz inne książki Tomasza Witkowskiego były na Instagramie, zanim zawitało tam wydawnictwo. Ba, okazało się również, że są sfotografowane w dość niecodziennych okolicznościach. Jakieś papierowe postaci, jakiś dziwny – przypominający pensjonat – entourage. W ten sposób dowiedziałam się o istnieniu Asylum.

Asylum to projekt Katarzyny Sobczuk – filozofa i artystki wizualnej – która mówi o nim tak:

Asylum to cykl poświęcony rodzicom nastolatków. Papierowi mieszkańcy Asylum spędzają czas w samowolnym szpitalu psychiatrycznym. Sezon pierwszy cechuje brak zmiany – wycinanki próbują po prostu przetrwać. Czytają książki, oglądają telewizję, obchodzą Święta i Sylwestra. W sezonie drugim podejmują różne próby aktywności lub pociechy. Film składa się z kilku epizodów: próby sportu i rekreacji, próby podróży, próby nałogów. W końcu mieszkańcy robią to, co wszyscy – podejmują próbę psychoterapii.

Terapia mieszkańców Asylum polega na tym, że czytają książki Tomasza Witkowskiego. W trakcie dowiedzą się, że terapia im nie pomoże, i to, paradoksalnie, czyni ich silniejszymi. Właśnie porcja sceptycyzmu może im pomóc najbardziej, tak jak według stoickich zaleceń pomaga nam, gdy rano wyobrazimy sobie swój pogrzeb, a potem może być już tylko lepiej.

Później wycinanki podejmują kolejne próby aktywności – terapia jest jednym z epizodów.

Co jeszcze łączy Asylum z Zakazaną Psychologią? Szacunek dla kategorii losu, ujęcie sceptycyzmu jako źródła siły, radość pracy i pewna skłonność do francuskich lekarzy. W Asylum pracują prawdziwi francuscy lekarze, którzy są przyjaciółmi Renaty Aulagnier. Po pracy razem piją wino i dzielą się wynikami badań.

Kiedy pokazałam Asylum autorowi zafrapowany zaproponował: „A może zrobić spotkanie autorskie, podczas którego pokażemy czytelnikom Asylum?”. Rozmowy z panią Katarzyną zaowocowały ustaleniami, dzięki którym we wrocławskiej Mediatece od 13 do 27 listopada można oglądać zdjęcia z Asylum. Zaś film Asylum rozpocznie spotkanie autorskie z Tomaszem Witkowskim (21.11.2019, g. 18:00).


W imieniu Tomasza Witkowskiego oraz Katarzyny Sobczuk serdecznie wszystkich zapraszam.

Ula Zadorożna