Kłamię, więc jestem Tomasz Kozłowski

Kłamię, więc jestem. W poszukiwaniu początków samoświadomości

Aby zrozumieć istotę naszego człowieczeństwa sięgamy do wielu źródeł – analizujemy procesy ewolucji, studiujemy historię, prowadzimy studia antropologiczne. Jednym z bardziej zaniedbanych, a będących w zasięgu ręki jest proces naszego rozwoju. Autor tej książki prześledził początkowe stadia rozwoju naszej samoświadomości, pokazał, w jaki sposób dzieci nabywają teorię umysłu, która pozwala im przewidywać zachowania innych ludzi, a co za tym idzie sprawniej funkcjonować w relacjach społecznych. Co ciekawe, kluczem do zrozumienia funkcjonowania samoświadomości okazuje się być… kłamstwo! Książka gorąca polecana wszystkim tym, których interesuje powstawanie naszych zdolności umysłowych, ale również tym, którzy chcą bardziej świadomie wychowywać dzieci.

Recenzje
Tomasz Szlendak
Profesor

Z pewnością nie raz pękaliście ze śmiechu, kiedy wasze dwu- lub trzyletnie pociechy próbowały was nieudolnie oszukać po rozmontowaniu kosztownej zabawki albo, co gorsza, roztrzaskaniu – w celach eksperymentalnych, rzecz jasna – waszego ulubionego kubka.

Widać było jak na dłoni, że co jak co, ale gładko wypowiedziane kłamstwo nieszczególnie im wychodzi. Rodziców nieustannie śmieszą także, z niezmierną powagą czynione, próby zabawy w chowanego, kiedy trzylatek zasłania swoje własne oczy w przekonaniu, że kiedy on nie widzi sam siebie, nie dostrzega go równiez całe otoczenie.

Bawiło was zapewne i to, że o sobie samych wasze małe dzieci mówiły wyłącznie w trzeciej osobie, zwłaszcza wtedy, kiedy zapytane, kogo widzą w lustrze (a widziały własną postać), wykrzykiwały, zamiast spodziewanego: „To ja!”, że to Marysia, Antek albo Maja. Cóż, małe dzieci nie potrafią przekonująco kłamać, sądzą, że to, co widzą ich oczy, widzą też wszyscy inni, nie rozpoznają także w lustrach siebie samych.

Książka Tomasza Kozłowskiego odpowiada na pytanie, dlaczego tak się dzieje. A co najważniejsze, jest niezmiernie interesującą podróżą po meandrach nauk kognitywnych, socjoligii i psychologii ewolucyjnej, które do spółki zajmują się głównym poruszanym tu zagadnieniem, od wieków fascynującym ludzi – naszą samoświadomością.

Rozwiń