Podręcznik trenera Sławomir Jarmuż
Tomasz Witkowski

Wielu twierdzi, że takich książek się nie pisze.
Dlaczego?
Bo uważny czytelnik staje się dla autorów groźną konkurencją.

Autorzy, opierając się na własnych doświadczeniach z prowadzenia szkoleńbiznesowych (np. dla menedżerów wszystkich szczebli zarządzania) i korzystając z sugestii ich uczestników, stworzyli kompendium wiedzy dla trenerów biznesu. Radzą między innymi, jak projektować szkolenia, jak badać nastawienie i poziom motywacji osób biorących w nim udział. Omawiają sposoby rozwiązywania sytuacji trudnych mogących pojawić się w pracy trenerskiej, a także metody prowadzenia szkoleń (np. analizę przypadku, zadania egzystencjalne, symulację, odgrywanie ról). Wskazują, jakie predyspozycje psychologiczne są potrzebne, by być efektywnym trenerem, jakie problemy etyczne pojawiają się w tej pracy i jak ustrzec się wypalenia zawodowego.

Książka została uhonorowana prestiżowym tytułem „Książka dla trenera” w kategorii Evergreen – Klasyka trenerska

 

Konkurs organizowany  jest przez Polskie Towarzystwo Trenerów Biznesu i ma na celu wyróżnienie i uhonorowanie książek wydanych w danym roku kalendarzowym, których lektura stanowi dużą wartość dla trenerów biznesu, ze względu na praktyczną przydatność w ich pracy.

Recenzje
Maria Strykowska
Profesor

Sławomir Jarmuż i Tomasz Witkowski napisali podręcznik, który uczy, jak uczyć innych. Powodowani motywacją prospołeczną postanowili podzielić się posiadaną wiedzą ekspercką, co znajduje swoje potwierdzenie na wszystkich stronach opiniowanej pracy.

Uważam, że książka w sposób istotny wypełnia lukę w polskim piśmiennictwie w zakresie pomocy do szkolenia trenerów. Wśród jej odbiorców widziałabym osoby zajmujące się szkoleniem innych, jak również osoby planujące podjęcie tego typu działalności. Jestem przekonana, że lektura, a właściwie należy napisać praca z książką, skutecznie podniesie jakość ich pracy, a jak sądzę, także i życia.

Rozwiń
Stanisław Chełpa
Doktor

Ze zdziwieniem czytałem „Podręcznik trenera”. Takich książek przecież zwyczajowo się nie pisze. Niepisana, a obowiązująca wielu autorów „instrukcja” mówi przecież, iż wiedzą sprawdzoną praktycznie nie wolno się dzielić, bo ułatwia się wówczas zadanie konkurentom. Zasada ta widać dr Sławomira Jarmuża i dr Tomasza Witkowskiego nie obowiązuje. I chwała im za to.

Jacek Santorski
Instytut Psychologii Biznesu

Oto jedyny na świecie podręcznik dla trenera biznesu praktykującego w Polsce, w okresie przemian przełomu XX i XXI wieku! Trenerzy zaawansowani zrobić mogą dzięki tej lekturze „stop klatkę” i zastanowić się nad strategią i wartościami swojej sztuki.

Trenerzy mniej zaawansowani znajdą proste i praktyczne wskazówki jak efektywnie przeprowadzić każdą grupę szkoleniową przez proces twórczego i rzetelnego uczenia się. Polecam też tę unikalną książkę Dyrektorom HR, szefom działów szkoleń, wszystkim, którzy treningi zamawiają, wdrażają, oceniają.

Rozwiń
„Dziennik”
16.07.2007

Jest to podręcznik dla początkujących w tym zawodzie, którzy od doskonałych trenerów biznesu mogą się dowiedzieć jak efektywnie pracować z grupą szkoleniową, jak świadomie kierować procesem uczenia się zespołów i jednostek. Ci z dłuższym stażem mogą zastanowić się nad tym, jak pracują, czy też co warte jest rozwijania. To pozycja również dla menedżerów.