Zakazana Psychologia, Tom I, Pomiędzy nauką a szarlatanerią Tomasz Witkowski

Genialna pozycja pokazująca jak grono naukowców jest bezkarne. Aż strach pomyśleć ilu bzdur nie wykryto i wszyscy (oczywiście włącznie ze mną) w nie wierzą. Zdecydowanie polecam!

We wszystkich cywilizacjach rozwijały się przeróżne nauki tajemne. Powoli nauka pozbawiała je nimbu tajemniczości, na niektóre z nich wskazała jako na pozbawione podstaw. W naszej cywilizacji taką tajemnicą otoczona była niegdyś alchemia, którą nauka zamieniła w pożyteczną chemię. Podobnie rzecz miała się z astrologią. Dzisiaj, pomimo dostępu do książek, podręczników, artykułów nadal pewną mgiełką tajemnicy owiana jest psychologia. Psychologowie uchodzą za ludzi, którzy sobie tylko znanymi metodami potrafią czytać w naszych głowach. Taka sytuacja sprzyja narodzinom pseudonauki.

Autor obnaża w książce brak podstaw pseudonauk i pseudoterapii funkcjonujących w obrębie psychologii, takich jak psychoanaliza, NLP i inne. Pokazuje mechanizm powstawania psychobiznesu. Zastanawia się również nad współczesnym stanem psychologii akademickiej. Pokazuje przykłady jej nadużyć, sprzeniewierzenia się etyce naukowej, analizuje błędy.
Według wielu czytelników to książka przerażająca, bo ukazuje ogrom tego, co w tej dziedzinie jest złe, a co niewidoczne na co dzień naszym oczom. Obowiązkowa lektura dla wszystkich, których interesuje psychologia, a którym nieobce są sceptycyzm i myślenie krytyczne.

Recenzje
Prof. Susan Blackomore
autorka „Maszyny memowej”

Czy przekonują cię najnowsze doniesienia o sile umysłu, hipnozie, stopniowej utracie pamięci albo groźnych skutkach gier komputerowych? A może kusi cię wydanie pieniędzy na jedną z nowych terapii, bo nawet jeśli nie pomoże, to przecież nie zaszkodzi? Przeczytaj tę książkę, a może zmienisz zdanie.

Prof. Scott O. Lilienfeld
autor „50 wielkich mitów psychologii popularnej”

Psychologia, nauka o umyśle człowieka, nie ustaje w zmaganiach pozbycia się swoich nienaukowych atrybutów. W tej wciągającej i pouczającej książce Tomasz Witkowski odważnie wkracza w „ciemne obszary” psychologii, obecne zarówno w świątyni nauki, jak i w zaciszach prywatnych gabinetów terapeutycznych.

W ten sposób ujawnia ukryte obszary współczesnej psychologii, które same wymagają leczenia. To dlatego książka Witkowskiego jest pomocnym i niezbędnym drogowskazem w podróży ku kształtowaniu naukowej psychologii w XXI wieku.

Rozwiń
Dr. Roman Zawadzki
Nowe książki, „Czyszczenie stajni Augiasza”

Witkowski nie jest dzieckiem z baśni, którego okrzyk: „Król jest nagi”, można zignorować, ośmieszyć czy uznać za wybryk jakiegoś niesfornego malca. Jest on adwersarzem bardzo niebezpiecznym, doskonale znającym „od wewnątrz” mechanikę szalbierstwa uprawianego w imię nauki i rozumu. A tego już się nie da zignorować.

Dlatego wróżę mu wiele ciekawych przygód na wybranej przez niego drodze „wojownika o prawdę” – i głęboko wierzę, że nie będzie nią kroczył samotnie, gdyż wśród samych psychologów jest bardzo dużo uczciwych ludzi i doskonałych naukowców.

Rozwiń
Prof. Elizabeth Loftus

W „Zakazanej psychologii” autor przekonująco i z zaangażowaniem obnaża szereg groźnych idei, ukrywających się pod maską naukowości. Czytelnicy, którym leży na sercu problem pseudonauki w psychologii będą tą książką zachwyceni, ale to obojętnym na te zagadnienia może ona dać najwięcej.

Prof. James Alcock

Zdecydowanie polecam tę inspirującą i skłaniającą do myślenia książkę. To lektura obowiązkowa nie tylko dla każdego psychologa i studenta psychologii, ale również dla wszystkich tych, którzy rozważają udział w psychoterapii.

Ujmuje temat w szerokiej perspektywie, począwszy od wnikliwej analizy fundamentalnych problemów, które są plagą akademickich badań, a skończywszy na krytycznym spojrzeniu na psychoterapeutyczną dżunglę, gdzie pseudonauka kwitnie w mrowiu teorii i praktyk oferowanych klientom. Ta doskonała analiza z pewnością wyjdzie na dobre psychologii i ludziom.

Rozwiń
Prof. Dariusz Doliński

Z Tomaszem Witkowskim można się zgadzać albo nie. Nie można jednak go ignorować. Tę książkę warto więc z całą pewnością dokładnie przeczytać! Enfant terrible polskich nauk społecznych poświęcił cały tom swoich rozważań nędznej kondycji psychologii.

Prof. Czesław S. Nosal

To jest książka warta przeczytania przez wszystkich, którzy cenią sobie postawę sceptycyzmu i chcą rozwijać myślenie krytyczne, tak istotne przecież w natłoku przekazów, wiedzy i informacji bombardującej nasze umysły z niemal wszystkich stron.

W książce przedstawia się szczegółową analizę nadużyć, nierzetelności i oszustw w obrębie niektórych dziedzin psychologii lub zbliżonych do niej obszarów. Nie jest to książka tylko dla psychologów, lecz dla szerokiego kręgu czytelników interesujących się postępami solidnie uzasadnianej wiedzy naukowej. Sceptycyzmu i krytycyzmu nigdy nie jest za wiele.

Rozwiń
Czytelnik

Moje odczucia oscylują gdzieś pomiędzy szokiem, zdziwieniem, fascynacją i zachwytem. Szok i zdziwienie, bo nie wiedziałem, że tak duża część psychologii i terapii jest oparta na tak wątłych podstawach. Fascynacja i zachwyt, bo książka jest napisana rewelacyjnie i z pasją.

Czytelnik

„Zakazana…” to pasjonująca wycieczka po niechlubnych i wstydliwych rejonach współczesnej psychologii i psychoterapii. Autor przygląda się im z pozycji badacza, zadaje pytania o naukowe źródła współczesnych koncepcji. Niestety, w wielu przypadkach odkrywa wyłącznie pustkę…

Czytelnik

Bardzo dobra książka. Otwiera oczy. Okazuje się, że nie zawsze można wierzyć profesorom z dyplomem… Nie zawsze można zaufać lekarzom, a ludzie którzy obiecują pomóc, często tak na prawdę nas krzywdzą. A wszystko to w pogoni za pieniędzmi i sławą.